Co tydzień będę udostępniać praktyczne informację o każdej z witamin według kolejności alfabetycznej.
Myślę, że każdy wie, że witaminy stanowią istotny element w naszym życiu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że są niezbędne i kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i naszego zdrowia. Większości nie jesteśmy w stanie wytworzy, więc musimy je dostarczyć z pożywieniem, a nie zawsze nam się to udaje przez niedopasowany sposób odżywiania.
Często też nie mamy świadomości, że niektóre symptomy informują nas, jakich substancji nam brakuje. Wsłuchując się we własny organizm poprzez obserwację możemy szybko wykryć niedobory i mieć realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie!
Oczywiście zaczynamy od…
WITAMINA A
Jest to grupa związków chemicznych z grupy retinoidów, często określana również jako retinol czy beta-karoten. W roślinach występuje pod postacią prowitaminy, która przekształca się w retinol magazynowany przez nasze organizmy w wątrobie i tkance tłuszczowej. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Jaka jest jej rola?
Jakie są jej źródła?
Zwierzęce:
Roślinne:
Jakie jest na nią zapotrzebowanie?
Dzięwczęta i kobiety: 800 µg/osobę
W ciąży: 1250 µg/osobę
Karmiące: 1600 µg/osobę
Chłopcy i mężczyźni: 1000 µg/osobę
Jakie są typowe symptomy niedoboru?
Jakie są najczęstsze symptomy nadmiaru?
Czy warto suplementować?
Warto rozważyć jedynie w stanach ryzyka niedoborów. Witamina A kumuluje się w organizmie, a jej nadmierne ilości działają toksycznie.
Ciekawostka
Jest jedną z pierwszych odkrytych witamin w historii medycyny
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pozostałych witaminach zaglądaj co tydzień po nową dawkę wiedzy!