TRENING SIŁOWY


Inaczej trening oporowy opierający się na ćwiczeniach gdzie pokonuje się własną masę ciała przy użyciu np. taśm TRX lub obciążenia zewnętrznego tj. z ciężaru wolnego w postaci hantli, sztangi, kettlebell, piłek lekarskich; maszyn izolowanych spotykanych na siłowni (atlas, brama z wyciągiem, suwnica i inne) oraz z gum oporowych (mini bands, power bands). Indywidualnie dopasowany plan treningowy regularnie stosowany pozwala zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśniową, wysmuklić sylwetkę oraz wzmocnić aparat ruchowy (ścięgna, stawy, kości), a także wspomaga proces redukcji tkanki tłuszczowej oraz determinuje wzrost tkanki mięśniowej. W zależności od obranego celu dopasowujemy wybór ćwiczeń, intensywność i długość pracy (liczba powtórzeń, tempo, ciężar) oraz przerwę między seriami.


KALISTENIKA


Jest formą treningu w której nie stosujemy żadnego sprzętu, obciążeniem jest nasza masa ciała. Opiera się na różnorodnych ćwiczeniach takich jak np. pompki, wznosy nóg, podciąganie, wagi, wykroki itd. mających na celu zwiększenie siły i gibkości, wydajności mięśni oraz układu sercowo-naczyniowego, a także mają wpływ na cechy psychomotoryczne takie jak równowaga, zwinność i koordynacja ruchowa. Podstawowe ćwiczenia z masą własnego ciała wykorzystuje się w celu budowania siły bazowej potrzebnej do wykonywania trudniejszych ćwiczeń np. z obciążeniem. Dodatkowym atutem jest to, że można je wykonywać w każdym miejscu bez martwienia się o dostępny sprzęt.


TRÓJBÓJ SIŁOWY


Inaczej z ang. Powerlifting. Dyscyplina sportów siłowych w której skład wchodzi: przysiad ze sztangą, wyciskanie leżąc oraz martwy ciąg. Głównym celem trójboju siłowego jest pokonanie jak największego obciążenia w kilogramach w każdym z ćwiczeń. Program treningowy ukierunkowany jest na rozwój siły mięśniowej oraz poprawę słabych ogniw wykorzystując idealnie dopasowany dobór ćwiczeń, ciężar oraz co najważniejsze tempo i przerwy. Znajdują się w nim powyższe boje oraz ćwiczenia akcesoryjne, które pozwolą poprawić technikę głównych ćwiczeń oraz zwiększyć w nich obciążenie. Praca odbywa się na maksymalnych lub submaksymalnych obciążeniach co również wspomaga budowę masy mięśniowej.


TRENING FUNKCJONALNY


Opiera się na ćwiczeniach mających na celu poprawę postawy ciała, niwelowania i zapobiegania skutków siedzącego trybu życia oraz poprawie osiągów sportowych. Skupia się na ćwiczeniach korekcyjnych opartych na przywróceniu prawidłowych wzorców ruchowych co przekłada się na lepszą jakość życia. Jednocześnie kształtując moc, siłę i szybkość oraz poprawę sylwetki. Dzięki niemu możemy pozbyć się bólu oraz zapobiegać powstaniu przyszłych urazów. Na podstawie stanu zdrowia, przebytych urazów oraz możliwości dopasowuje się odpowiedni plan treningowy w którym wykorzystuje się głównie ćwiczenia wielostawowe, wielopłaszczyznowe, stabilizujące oraz te, które imitują ruchy z życia codziennego.