HRmax (tętno maksymalne)

liczba uderzeń serca na minutę podczas maksymalnego wysiłku.

 

Ćwiczenia aerobowe (tlenowe)

opiera się na zwiększonych procesach tlenowych powodując maksymalne dotlenienie mięśni oraz narządów co prowadzi do spalania tkanki tłuszczowej. Powinien być wykonywany w zakresie 60-65% HRmax. Przykłady: bieganie, jazda na rowerze, szybki marsz.

 

Ćwiczenia anaerobowe (beztlenowe)

krótki, energiczny wysiłek o wysokiej intensywności opierający się na procesach chemicznych bez udziału tlenu. Energia jest pobierana najpierw z ATP (adenozyno-5′-trifosforan), a następnie z glikogenu wątrobowego. Przykłady: ćwiczenia siłowe, sprinty.

 

DOMS – ang. delayed onset muscle soreness

zespół opóźnionego bólu mięśniowego objawiający się w ciągu 24-72 godzin po intensywnym treningu.

 

Mięśnie głębokie (Core)

inaczej mięśnie posturalne. Głównym ich zadaniem jest utrzymanie pionowej pozycji ciała oraz stabilizacja kręgosłupa i miednicy. Na core składają się: mięsień wielodzielny, mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy oraz przepona.

 

Jadłospis

gotowy spis posiłków z podaną gramaturą, wartością energetyczną i sposobem wykonania, a także listą zakupów. Idealny dla osób początkujących.

 

Plan żywieniowy

jest bazą do zdrowego żywienia, bez sztywno narzuconych posiłków lecz z ich propozycjami. Zawiera wskazówki komponowania oraz przygotowania posiłków.

 

Treningi HIIT – ang. High Intensity Interval Training

trening interwałowy opierający się na przeplataniu ćwiczeń wytrzymałościowych utrzymując wysoką intensywność z ćwiczeniami aerobowymi (90% HRmax) lub siłowymi w spokojniejszym tempie (50-60%HRmax). Wysoka skuteczność w zakresie redukcji tkanki tłuszczowej i poprawy kondycji.

 

Trening Tabata

forma treningu interwałowego, inaczej też trening metaboliczny. Czas trwania 4 minuty. Składa się z 4 rund po 8 ćwiczeń trwających 20s oraz 10s przerwy wykonywanych jedno po drugim. Ćwiczenia powinny być wykonywane z maksymalną intensywnością.

 

Trening Pilates

system ćwiczeń wymyślony w celu rozciągnięcia, poprawy postawy ciała oraz odciążenia kręgosłupa. Metoda ta wzmacnia pracę mięśni głębokich oraz zwiększa świadomość naszego ciała. Połączenie Yogi (jogi), baletu i ćwiczeń izometrycznych.

 

Trening Yogi (Jogi)

system filozofii indyjskiej opierający swoje założenia na połączeniu ciała, umysłu i duszy. Głównie składa się z asan (pozycji) oraz pranajam (ćwiczeń oddechowych). Dzięki niej zachodzi w nas proces większej świadomości kim jesteśmy, pomaga osiągnąć zdrowie i rozbudzić uśpiony potencjał.

 

Redukcja tkanki tłuszczowej

inaczej odchudzanie, ale z celem utraty tkanki tłuszczowej, a nie samej wagi. Za pomocą prawidłowego zdrowego odżywiania oraz dostosowanego planu treningowego do własnych możliwości tracimy tkankę tłuszczową jednocześnie utrzymując tkankę mięśniową